DPP 4 – prvi dojmovi
Canonov Digital photo professional software za obradu fotografija alat je koji koristim od kad sam kupio svoj prvi dslr. Svaku raw fotografiju najprije u njemu obradim i zatim prebacim u jpg. Da je izašla nova, poboljšana verzija ovog canonovog besplatnog softwarea saznao sam u Gospiću na njihovom prvom foto danu.
- Prvo opažanje o DPP-u 4 je nevažno. Drugačije je boje. Umjesto prevladavajućeg sivog, četvorkino sučelje je crno. Najveća, a možda i jedina značajna razlika je u ponudi za obradu boja. Dodana je paleta osam boja i za svaku od njih se može posebno dodavati svjetlinu, zasićenost i nijansu.
Ostali dodaci su zapravo poboljšanje već postojećih dpp-ovih mogućnosti. Vrijedi proučiti sve pojedinosti, a moj prijedlog je canonova europska stranica gdje je u detalje opisano što to dolazi s DPP-om 4. Korisno je i pogledati video.
U svakom slučaju canonisti, korisnici Lightrooma ili Photoshopa, pa makar bili i amateri neće ih odbaciti zbog ovog besplatnog alata. Međutim mnogi će kao i ja, iz radoznalosti i navike raditi u njemu.
Kad je Četvrtica prije dvije godine izašla, veliko je razočaranje bilo to što je radila jedino s fotografijama iz EOS-1D X-a, EOS-1D C-a, EOS 5D Mark III i EOS 6. U međuvremenu je popis aparata koji ga u Windows okruženju mogu upotrebljavati proširen. Međutim, mnogi stariji aparati, poput 5D mark I morat će se osloniti na stari DPP.
Stoga nije pametno deinstalirati stari software. Upitnici koji se pojavljuju u pregledniku četvorke znak su da raw fileovi starog aparata nisu podržni. Preostaje jedino rad u starom DPP-u, konverzija u jpg i onda nastavak rada u Četvorki.